Tekirdag

Tekirdag (Tekirdağ) je větší město v evropské části Turecka (východní Trácie). Je to centrum stejnojmenné provincie. Nachází se na břehu Marmarského moře, asi 135 km západně od Istanbulu. Hranice s Řeckem i Bulharskem jsou pak odtud shodně vzdálené kolem 100 kilometrů. Trvale zde žije 140 535 obyvatel.

Historický název města je také Rodosto (Ρωδόστο) nebo také Rhaedestos (Ραιδεστός). Během byzantské éry však město neslo i jméno Bisanthi. Změny názvu upomínají na dlouhou historii města, která sahá až 4000 let do minulosti.

  

Město leží na hranici kontinentů a kultur, které se zde odnepaměti střetávaly. Asi nejvýznamnějším takovým střetnutím se stala bitva u Rodosta (1206) mezi Bulharským královstvím a Byzantskou říší (Latin empire).

Dnešní Tekirdag je rušné město. Leží na nové hlavní čtyřproudé silnici, po které je to do Istanbulu jen dvě hodiny jízdy. Je zde také spousta rekreačních domů, vilek a apartmánů. Bohužel Marmarské moře je poměrně hodně znečištěné, což značně poškozuje zdejší turismus. Na druhou stranu má město dva přístavy včetně mola pro trajekty a velké lodě. Historické jádro je velmi pěkné i když trochu chaotické.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.tekirdag.bel.tr.

  

 

Mapa umístění města Tekirdag v Turecku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist