Historické město Side

Side je turecké přímořské město, které leží v Anatolii. Jedná se o nádherné historické město přímo v centru Turecké riviéry, které se určitě vyplatí navštívit.

Historie Side

V minulosti bylo Side helénským přístavem, který kdysi dávno býval milostným místem Kleopatry a Antónia. Samo město se v tehdejší době řadilo mezi přední pamfylská města. Z dob dávno minulých zde ještě zůstaly ruiny starověkého přístavu.

Současná podoba města

Vedle těchto romantických a starověkých ruin kvete čilý a rušný cestovní ruch. Zdejší místo je zaslíbené pro všechny vyznavače vodních sportů. Na své si přijdou především milovníci a vyznavači surfingu.

Koho však nebaví vodní sporty a opalování na plážích, může se vydat po stopách starověkých památek. Na začátek si můžete prohlédnout starověkou agoru, která není daleko od místních pláží. Z bývalé okázalé stavby dnes zbyly pouze pahýly původních sloupů. A ty jsou dobrou známkou toho, že tady v minulosti stálo pěkné město. U agory dnes ještě potkáte mnoho místních lidí, kteří zde postávají s velbloudy, aby vás nalákali na projížďku po okolí. Kdo nejel nikdy na tomto živém pouštním taxíku, lze tento druh výletu jednoznačně doporučit. Naproti agoře pak stojí římské lázně, které jsou dnes přestavěné na muzeum. V samotném muzeu můžete vidět římské sochy a sarkofágy, většinou se jedná o artefakty, které zde archeologové našli.

  

Na jih od muzea můžete pro změnu uvidět obrovskou bránu, která dnes slouží jako vstupní brána do moderní části města. Uvnitř brány je také vchod do divadlo, který měl ve starověku kapacitu 20 000 diváků a byl největším divadlem v Pamfýlii. Z antických staveb stojí ještě za pozornost antické lázně za trhem Nilgin. V těchto lázních se zde údajně koupala krásná a svůdná Kleopatra. Z dochovaných věcí se zachovaly některé vany a dokonce i jedno mramorové sedadlo, které má opěrku ve tvaru delfína.

Kromě antickým památek jsou v Side taktéž k vidění i mnohem mladší stavby. Jsou to vesměs byzantské sakrální stavby, ovšem i ony se nedochovaly celé, ale jsou z nich pouze ruiny.

Zajímavosti v okolí

Asi patnáct, dvacet minut jízdy autem východním směrem od Side se nachází malé město Manavgat. Tohle malé turecké městečko stojí za návštěvu v pondělí, neboť v tento první den v týdnu se zde koná nefalšovaný orientální trh. Na místní tržiště přijedou stovky kupců z nedalekého okolí, aby prodali své zaručeně nejlepší výrobky. Z Manavgatu jsou rovněž vypravovány říční výlety k místním nádherným vodopádům.

  

Mapa umístění města Side v Turecku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist