Antalya centrum regionu

Antalya je velké turecké město, které leží na pobřeží Středozemního moře. V současné době má město 1,1 milionů obyvatel a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Antalya je rovněž velmi velkým a rušným přímořským letoviskem. Antalya je hned po Istanbulu druhém nejnavštěvovanějším místem v Turecku.

Historie

Kořeny Antalye sahají až do starověku. Město bylo založeno v druhém století před naším letopočtem. Zakladatelem města je Attal druhý, který byl králem Pergamonským.

Současnost

Nejvýznamnější památkou města je Hadriánova brána s korintskými sloupy, který psala dějiny města již od roku 130 našeho letopočtu. Městské muzeum je pro změnu jedno z nejvýznamnějších archeologických sbírek Turecka. Expozice vám dá nahlédnout na různé vykopávky od doby kamenné až po dobu antického Říma. Nejstarší dochovaný exponát je z doby bronzové a jedná se o pohřební urnu, která byla nalezena v nedaleké obci Elmali. K vidění jsou zde také ikony a osmanské památky.

I když je Turecko sekulární stát, je islám stále nejpočetnější náboženství v zemi, takže v každém městě narazíte na několik mešit. Výjimkou není ani Antalya, kde jsou hned dvě zajímavé mešity. První se jmenuje Kesik Minare a jedná se o původní byzantský kostel z pátého století našeho letopočtu, který byl ve třináctém století přeměněn na mešitu. Druhou mešitou je Murat Pasa Camil, která je pro změnu z šestnáctého století a má nádhernou kachlíkovou výzdobu.

Antalya má ovšem také moderní část města. V této moderní části města jsou většinou divadla a pěkné městské parky, kde narazíte na četné zahradní kavárny a malé restaurace.

Nejnavštěvovanějšími místy v Antalyai jsou samozřejmě pláže a romantická marína, kterou najdete hned pod římskými hradbami. Nejznámější pláž je pláž Konyaalti, která leží tři kilometry od městské čtvrti Kalekapisi, která je doslova poseta a lemována novými parkovišti a kavárnami. Další známá pláž je pláž Lara, která je však od centra města vzdálena deset kilometrů.

Ubytování a hotely

V Antalyi je nepřeberný výběr ubytování všech úrovní. Kvalitní hotel zde seženete za mnohem nižší ceny, než třeba v Česku. Nevíte jak na to? Tak si přečtěte návod pro výběr nejlepšího hotelu.

Zajímavosti v okolí

Kousíček od města jsou vodopády Düdense, které se přímo vlévají do moře a jsou opravdu romanticky krásné. Horní kaskády se nacházejí čtyři kilometry od města.

Asi 25 kilometrů severovýchodně od Antalye je velký jeskyní systém, který se jmenuje Karain. V roce 1946 zde byly objeveny lidské kosti, takže se jedná také o významné archeologické naleziště.

 

Mapa umístění velkoměsta Antalya v Turecku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist