Alanya

Alanya je turecké město, které leží na pobřeží Středozemního moře a je vzdáleno od Antalya zhruba 120 kilometrů. V současnosti má město 400 000 obyvatel a má na středozemním pobřeží velmi strategickou polohu.

Historie města

Vznik města se datuje až do dávného starověku, kdy město bylo pravděpodobně založeno řeckými kolonisty, kteří toto místo pojmenovali „Krásná hora“.

Současnost

Ještě nedávno byla Alanya ospalé a nevýrazné město, které příliš nikoho nelákalo. Ovšem za posledních patnáct, dvacet let došlo k výrazně změna a proměně tohoto přímořské města. Alanya se stala jedním z hlavních letovisek na pobřeží Středozemního moře.

Vedle moderního města a pláží, je zde také staré město, které leží na velkém skalnatém mysu. Nenechte si ujít především místní hrad, který hned zaujme obrovitými hradbami a obrovskou klenutou vstupní branou. V útrobách starých hradeb najdete polorozpadlou mešitu z 16. století a velmi staré hrobky z 13. století. V areálu hradu určitě potkáte ženy, které vám budou nabízet místní ubrusy a krajky.

  

V moderní části města stojí za pozornost Muzeum města Alanya, které má převážně archeologickou a etnografickou tématiku. Uvnitř muzea vás však překvapí nádherná maketa osmanského obývacího pokoje, která má krásné vyřezávané stropy. Nedaleko od muzea najdete jeskyni Damlatas, která je přístupná veřejnosti od deseti hodin ráno až do západu slunce. V této jeskyni se budeme moci kochat krásnými stalaktity a stalagmity. Jeskyně je zvláště pro svůj vlhký, ale zároveň teplý vzduch, vhodná pro všechny lidi, kteří trpí astmatem.

Místní pláže jsou zde opravdu velmi rozsáhlé, měří celkem 11 kilometrů. Písek na pláži není zrovna nejjemnější a čistota pláží rovněž není na špičkové úrovni. Vše však vynahrazuje moře, kde se můžete v klidu koupat a relaxovat. Místní hotely a restaurace jsou také na dobré a slušné úrovni.

  

Zajímavosti v okolí

Nedaleko od Alanye je pěkná horská vesnička, která se jmenuje Mahmut Seydi. Většina výletníku, kteří míří do této vesnice, se zastaví u místní historické mešity, která je z 13. století. Mešita byla nedávno nákladně opravena, takže určitě stojí za návštěvu. Interiér mešity je sice prostý, o to více však upoutá vaší pozornost nádherně zdobený strop. Na nádvoří mešity je pak velmi stará fontána a jedle, která je stará více než 650 let.

  

Mapa umístění města Alanya v Turecku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist